Wednesday, April 21, 2010

R.I.P GURU OF GANG STARR .

Anafahamika kama Keith Elam kwa jina la wazazi lakini wengi tulimfahamu kama GURU ambaye pia ni mwanzilishi wa kundi la Rap lililotamba kuanzia miaka ya 80 maarufu kama GANG STARR.... Leo hii hatunae tena duniani.

Ni tarehe 19 ya this April namanisha j3 ya wiki hii Vyombo vya Habari na mitandao mbalimbali ulimwenguni iliandika kuhusiana na kifo cha 1 of the best MC's and Hip Hop Icon of all-time.... GURU amefariki dunia akiwa na umri wa miaka 43 na Amekufa kwa ugojwa wa cancer.......

Kama kawa binadamu yoyote anapofariki nyuma anaacha mengi ya kuzungumziwa kwa ndg, jamaa na marafiki kama ilivyokua kwa GURU....... Na mmoja kati ya watu waliokua karibu nae kwa kipindi chote cha ugonjwa na ni Producer ambaye pia amefanya nae kazi kibao. Anafahamika kama Producer SOLAR..... Baada ya kifo cha GURU prod. Solar alitoa hii statement kwenye media:-

The world has lost one of the best MCs and hip-hop icons of all-time — my loyal best friend, partner, and brother, Guru,” he said. “Guru has been battling cancer for well over a year and has lost his battle! This is a matter that Guru wanted private until he could beat it, but tragically, this did not happen. The cancer took him. Now the world has lost a great man and a true genius.

Pia b4 GURU hajafariki aliandika barua kwa marafiki pamoja na Fans wake wote, si mbaya kama mdau wa Hip Hop na mwingine yule ukiisoma hii note:-

I have a non-profit organization called Each One Counts dedicated to carrying on my charitable work on behalf of abused and disadvantaged children from around the world and also to educate and research a cure for this terrible disease that took my life. I write this with tears in my eyes, not of sorrow but of joy for what a wonderful life I have enjoyed and how many great people I have had the pleasure of meeting.

“My loyal best friend, partner and brother, Solar, has been at my side through it all and has been made my health proxy by myself on all matters relating to myself. He has been with me by my side on my many hospital stays, operations, doctors visits and stayed with me at my home and cared for me when I could not care for myself. Solar and his family is my family and I love them dearly and I expect my family, friends, and fans to respect that, regardless to anybody’s feelings on the matter. It is my wish that counts. This being said I am survived by the love of my life, my sun KC, who I trust will be looked after by Solar and his family as their own. Any awards or tributes should be accepted, organized approved by Solar on behalf [of] myself and my son until he is of age to except on his own.”


May His soul rest in peace. AMEN!!!!!

1 comment: